Turning insert TCMT 110208 MH DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insertTCMT 110208made of cemented carbideDS5236.
- For steel machining
- The positive geometry insert uses an MH chipbreaker.
- Triangular insert shape.
- For longitudinal and contour turning.
- The price is for one insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | TCMT 110208 MH DS5236 |
| L | 11.0 mm |
| I.C | 6.35 mm |
| S | 2.38 mm |
| d | 2.8 mm |
| r | 0.8 mm |
| Insert inclination angle | 7° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (260 - 400) | 0.25 (0.1 - 0.5) | 1.5 (0.5 - 3.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.