Turning insert VBMT 160408 MH DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- VBMT 160408 turning insert made of cemented carbide DS5236.
- For steel machining
- The positive geometry insert uses an MH chipbreaker.
- 35° rhombic insert shape.
- For longitudinal and shape turning.
- The price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | VBMT 160408 MH 5236 |
| L | 16.5 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 4.4 mm |
| r | 0.8 mm |
| Angle slope inserts | 5° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 340 (280-440) | 0.5 (0.3-1.0) | 3.0 (2.0-5.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.