Turning insert VCMT 160404 HH DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Vcmt 160404 turning insertmade of cemented carbide DS2636.
- Forsteel machining
- The positive geometry insert uses an HH chip breaker.
- The insert shape is rhombic 35°.
- For longitudinal and profile turning.
- The price is for one insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | VCMT 160404 HH 5236 |
| L | 16.6 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 3.81 mm |
| r | 0.4 mm |
| Insert angle | 7° |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.