Turning insert VCMT 160408 HH DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Vcmt 160408 turning insert made of cemented carbide DS5136.
- For steel
- The positive geometry insert uses an HH chipbreaker.
- Insert shape: rhombic 35°.
- For longitudinal and profile turning.
- The price is for one insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | VCMT 160408 HH 5136 |
| L | 16.6 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 3.81 mm |
| r | 0.8 mm |
| Insert angle | 7° |
Cutting data:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 250 (200-300) | 0.13 (0.1-0.25) | 1.3 (0.3-2.5) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.