Turning insert VNMG 160404 MG DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insert VNMG 160404 made of cemented carbide DS5136.
- For steel machining
- The negative geometry insert uses a MG chipbreaker.
- The insert shape is rhombic 35°.
- For longitudinal and contour turning.
- The price is for one insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | VNMG 160404 MG DS5136 |
| L | 16.6 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 3.81 mm |
| r | 0.4 mm |
| Insert inclination angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz(mm-1) | ap(mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 270 (180-360) | 0.2 (0.1-0.3) | 2.0 (0.2-3.5) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.