Turning insert VNMG 160408 MG DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insert VNMG 160408 made of cemented carbide DS5236.
- For steel machining
- The negative geometry insert uses an MG chipbreaker.
- Insert shape: rhombic 35°.
- For longitudinal and profile turning.
- The price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | VNMG 160408 MG DS5236 |
| L | 16.6 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 3.81 mm |
| r | 0.8 mm |
| Insert angle | 0° |
Cutting data:
| Material | Vc (m/min) | fz(mm-1) | ap(mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 270 (180 - 360) | 0.2 (0.1 - 0.3) | 2.0 (0.2 - 3.5) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.