Turning insert WNMG 080412 MG DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insert WNMG 080412 made of cemented carbide DS5236.
- For steel machining
- The negative geometry insert uses an MG chipbreaker.
- For longitudinal and transverse turning.
- The price is for one tile!!!
- The product is sold in a replacement packaging!
Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | WNMG 080412 MG DS5236 |
| L | 8.7 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 5.16 mm |
| r | 1.2 mm |
| Plate inclination angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz(mm-1) | ap(mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (280-440) | 0.3 (0.2-0.6) | 3.0 (1.0-5.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.