Universal Boring Head 15-320 mm - DARMET GWZ-100
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Head with micrometer screw for diameters in the range of 15-320 mm.
- Mounted on shank with thread 1 1/2" - 18.
- Vernier scale scale travel: 0.01 mm (per side).
- Boring bar set available for purchase in our store.
- ATTENTION: for To mount the boring bars in the side hole, use the left cutter.
Technical data:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Boring diameter | Ø15 - Ø320 mm |
| D | 100 mm |
| H | 93.2 mm |
| M | 1 1/2" - 18 |
| Sled travel | 41 mm |
| d | Ø25 mm |
| Weight | 4.2 kg |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.