Waterproof impact dial gauge 0 - 10 / 0.01 mm - DARMET 539D-053
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- The shock-resistant and waterproof dial gauge has an internal construction primarily of stainless steel and copper, which helps prevent corrosion and provides excellent protection.
- Equipped with a rotating outer ring for zeroing made of plastic.
- It has a tolerance mark and a locking screw.
Specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Range | 0 - 10 mm |
| Shank diameter | ø8h6 mm |
| Accuracy | 0.01 mm |
| A | 46 mm |
| B | 17.5 mm |
| C | 8.2 mm |
| D | ø55.5 mm |
| Division scale | 0 - 50 - 0 |
| Weight | 0.3 kg |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.